ÇÖZÜLDÜ Android Key Dosyasını Kaybettim

sedat

Bigg Boss
Yönetici
18
18
3
Katılım
24 Ara 2017
Yaş
32
Konum
Bursa
Merhabalar,

Key dosyaları Google Play Console'da uygulamanızı güncellemeniz için gerekli olan temel dosyalardan biri. Bu dosya kaybolduğu taktirde uygulama güncelleme işlemini yapamazsınız.

Peki keystore.keystore dosyanız kayboldu ve nasıl güncelleme yapacaksınız? Öncelikle keystore dosyası olmadan güncelleme yapamazsınız, bu yüzden yeni bir keystore dosyası oluşturacağız ve bunu Google göndereceğiz. Aşağıdaki adımları takip ederek keystore dosyası oluşturun.
  • Başlat > Çalıştır > CMD yazarak komut penceresini açın,
  • Aşağıda vermiş olduğum kodu kendinize göre düzenleyin ve kopyala/yapıştır yapın,
  • Şifre belirlemenizi isteyecek, belirleyin ve "enter" basın, daha sonra şifrenizi doğrulamak için tekrar aynı şifreyi yazın "enter" basın,
  • İsim Soyisim yazın "enter" basın,
  • Organizasyon adı yazın "enter" basın,
  • Şehir ismi yazın "enter" basın,
  • İlçe ismi yazın "enter" basın,
  • Ülke kodu (TR) yazın "enter" basın,
Yukarıdaki işlemlerin sonunda keystrore şifresi oluşturmak için sizden şifre isteyecek, ilk satırda yazdığını yeni şifreyi yazın(şifre komut dosyasında gözükmez) "enter" basın, ve yeniden şifreyi doğrulamak tekrar şifre yazın ve "enter" basın.

CMD ekranına yapıştırılacak kod:
Kod:
cd C:\Program Files\Java\jdk1.8.0_181\bin keytool -genkeypair -alias alias-adın -keyalg RSA -keysize 2048 -validity 9125 -keystore C:\Users\kullanıcıadın\Desktop\yenikeystore.jks
Tüm adımları uyguladıktan sonra, masaütünde yenikeystore.jks dosyası oluşacak.

Bitti mi? Bitmedi;

Tekrar CMD ekranına aşağıdaki kodu yapıştırın ve "enter" basın, ardından size ilk etapta oluşturduğunuz şifreyi soracak, şifreyi yazın ardından son kez "enter" basın.

Kod:
keytool -exportcert -rfc -alias alias-adin -file C:\Users\kullanıcıadin\Desktop\sertifika.pem -keystore C:\Users\kullanıcıadın\Desktop\yenikeystore.jks
Bu işlemin ardından masüstünde sertifika.pem dosyası oluşacak.

İlk etapta yaptığımız işlemler sonucu masaüstünde oluşan yenikeystore.jks dosyasının uzantısını .keystore olarak değiştirin.

Android Studio yada Unity 3D editörle uygulamanızın .apk çıktısını alacaksınız, fakat .apk alırken imza dosyası olarak yenikeystore.keystore seçin, yeni belirlediğiniz şifreyi girin ve build edin.

Şimdi geldik oluşturduğumuz sertifika.pem uzantılı dosyayı Google'a göndermeye. Bu bağlantıya tıklayın, ardından açılan sayfada dil seçimi olarak English seçin.

Açılan sayfada hangi uygulamanızın anahtar dosyasını kaybettiyseniz, o uygulamanın bilgilerini girin. Uygulama ismi, uygulamanın paket ismi gibi.

Daha sonraki adımları aşağıdaki resimde görüldüğü gibi işaretleyin ve açıklama kısmını resimde görünen yazıyı yazın.
Screenshot (4).png
Aşağıdaki resimde görülen "dosya seç" bölümünden masaüstüne oluşturduğunuz sertifika.pem dosyasını bulun ve yükleyin. En son olarak "Submit" butonuna tıklayın ve gönderin.

Screenshot (5).png

Bu işlemlerin ardından Google size mail gönderecek, bu mailde size bir tarih verilecek ve bu tarihten sonra masaüstünde bulunan yenikeystore.keystore la güncelleme yapabilirsiniz.

Ben bu işlemler sayesinde 100K indirmesi bulunan bir uygulamamın anahtar dosyasını günceledim ve hiç bir sorun çıkmadı.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst