Yeni Başlayanlar İçin SEO Terimleri

Webber

Teknoloji Yazarı
11
9
0
Katılım
27 Ara 2017
Yaş
26
Konum
Tekirdağ
Yeni Başlayanlar İçin SEO Sözlüğü

İnternette arama motoru optimizasyonu için onlarca site ve kaynak mevcut fakat bu işe yeni başlayan webmasterlar içerikte bulunan birçok kelimenin anlamını bulmakta zorluk çekebiliyor. Bu yüzden temel SEO için bilmeniz gereken sözcükleri toplayarak açıklamalarını yapacağız.

Keyword: Türkçe anlamı anahtar kelime olan keyword, arama motorlarında kullanıcıların sitenizi bulabilmek için arattığı kelimelerdir.

Tag: Türkçe anlamı etiket olan tagi, sitenizdeki içeriklerin keywordü olarak düşünebilirsiniz. İçeriklerinizin hangi kelimelerde çıkmasını istiyorsanız o kelimeleri etiket olarak kullanmanız gerekiyor. Örneğin: Bitcoin hakkında genel bilgiler veren bir makale için Bitcoin Nedir?,Bitcoin Satın Alma,Bitcoin borsaları gibi tagler kullanılabilir.


Description Meta-Tag: Türkçe anlamı Açıklama Meta Eklentisi olan Description Meta-Tag, sitenizin arama motorlarında görünen açıklama yazısıdır.Robots.txt: Sitenizin kök dizininde bulunan bu yapılandırma dosyası sayesinde arama motorlarının erişmesini istemediğiniz konumları belirleyebilirsiniz.


İndeks Almak: Arama motorlarında “site:siteadresiniz.com” şeklinde arama yaptığınızda çıkan toplam sonuç sayısı aldığınız indeks sayısı demektir. Yani indeks almak, arama motorlarında sitenize ait kaç içerik bulunduğu demektir.


Sitemap.xml: Sitemap, sitenizde yayınladığınız bütün içerikleri içinde bulunduran ve sitenizin arama motorları botları tarafından hızlı bir şekilde tanımlanmasını sağlayan xml dosyasıdır. Bu sayede hızlı ve kolay bir şekilde indeks alabilirsiniz.
Pagerank(PR): Sitenizin referans olarak gösterilme sayısına bağlı olarak 0’dan 10’a kadar değer atanmasıdır. Yeni siteler için 0 olan PR değeri bol referansı olan siteler için 10’a kadar çıkabilmektedir.


Backlink: Backlink herhangi bir siteden sizin sitenize oluşturulan bağlantıdır. SEO için en büyük etkenlerden biri olan backlink sitenizin PR değerini yükseltir.


On-Page SEO: Türkçe ismiyle site içi arama motoru optimizasyonu, içeriklerinizin SEO uyumlu hale getirilmesi işlemidir. Bunun için h1-h2 etiketi, önemli noktalar için kalın yazı kullanımı, site içi link verme, yazıda link varsa rel=”nofollow” html kodu kullanmak gibi yazıyı arama motorları için en uygun hale getirmek site içi SEO çalışmasına örnek olarak gösterilebilir.
 
Üst